Akciğer Sağlığını Dengede Tutma

Akciğerler insan vücudunun deyim yerindeyse bir nevi orkestra şefidir. Nitekim, kişinin sağlıklı nefes alıp verişinden tutup da, uzun ömürlü bir hayat geçirebilmesine kadar pek çok açıdan önem taşıyan bu organ, mümkün oldukça da kontrol atında tutulmalıdır. Öyle ki, günümüzde yaşanan akciğer kaynaklı pek çok hastalık, kişinin günlük hayatını hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sekteye uğratmaktadır. Bunun için ise, akciğer sağlını dengede tutma yolları olarak ilk olarak sigaradan mutlaka uzak durulmalıdır. Zira, bitirmiş olacağınız her sigara paketi, sizlerin akciğerlerinizde ki bakteri oluşumunu fazlasıyla pekiştirecektir.

Akciğer sağlığını dengede tutma açısından beslenmenize de fazlaca önem vermeniz gerekecektir. Nitekim, gerek meyve gerekse bitkisel gıdalar açısından akciğerleri dinç tutacak pek çok ürün bulunmaktadır.

Akciğerlere İyi Gelen Bitkiler

Zencefil

Ekinezya

Okaliptüs

Andız otu

Cayenne biberi

Sarımsak

Akciğerlere İyi Gelen Besinler

Elma

Greyfurt

Balık

Şeftali

Brokoli

Tavuk

Taze fasulye

Kırmızı ve siyah meyveler

Ispanak

ve benzeri Kek çok bitkisel ve gıdasal takviyeler sayesinde akciğer sağlığınızı dengede tutabilirsiniz. Tüm bunların dışında yılda en az iki defa kontrole gitmenizde de her daim fayda olduğunu belirtmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir