Alkolün Vücudumuza ve Organlarımıza Zararları

Alkolün Vücudumuza Zararları

Yaşamımızdaki en kötü alışkanlıklarımızdan birisi alkol kullanımı ve müptelalığıdır. Toplumsal yıkımlara sebep olmasının yanında sağlığımıza verdiği zararlar anlatılamaz boyutlardadır. Tıp dünyasında dezenfektan olarak kullanılan alkol, araçlarda da antifriz olarak kullanılmaktadır.

Alkolün Organlarımıza Zararları

Alkolün içindeki metil alkolün körlüğe sebebiyet verdiği tüm tıbbi deneylerle ispatlanmıştır. Alkolün zararları çok uzun bir yazı konusudur aslında. Zararları o kadar çoktur ki ancak bir kalın kitaba sığacak kadar geniş bir konu yelpazesi vardır. Ben bu yazımda kısa başlıklarla geçerek anlatmaya çalışacağım.

Alkolün karaciğerlere verdiği zarar tüm organlara verdiği zarardanda büyüktür. Alkolün vücutta işlenme yeri karaciğerlerdir. Alkol karaciğerde direk yağlanma yapar. Bu yağlanma karaciğeri işlevsiz hale getirerek karaciğerin iflasına sebebiyet verir. Karaciğer görevini yapamaz hale gelince siroz ortaya çıkar ve hastayı adım adım ölüme götürür.

Hamilelikte alınan alkol ise erken doğum bebeklerde zekâ geriliği gibi sonuçlara imza atmaktadır.

Alkolün bir önemli zararıda beynimizle ilgilidir. Alkol direk beynimize etki ederek kontrolün bizden çıkmasını sağlayarak yeteneklerimizin yok olmasın sağlayarak sinir sistemimizde tahribat yaparak mantıklı düşünmemizi engelleyerek suça eğilimli hale getirir.

Çok fazla alkol almak midemizi bulandırarak kusmamızı sağlar. Bu da midemizi bozarak gastrit ve ülsere sebebiyet verir. Alınan yüksek orandaki alkol vitamin eksikliğine de sebep olur. Özellikle B1 vitamini eksikliği oldukça hissedilir. Bu vitamin eksiklikleri dolayısıyla görme eksikliği, işitme gibi tüm duyularımızı etkiler. Bu durum ise felç riskini artırır.

Alkol kullanımı genellikle bira ile başlar. Biranın alkol oranın düşük olması sebebi ile alışkanlık yapmayacağı safsatadan ibarettir. Aksine tüm alkol bağımlılarının bira ile başladığını düşünürseniz bu tezimizin ne kadar doğru olduğu ortaya çıkar. Bira şampanya gibi alkollü içkiler midede daha hızla emilerek çok daha çabuk sarhoşluk etkisi verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir