0

Antalya’da Tüm İç Organları Ters Olan Bebek Dünyaya Geldi

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde yaşayan Arslan ailesinin 15 günlük bebeklerinin ilk muayenesinde, kalbinin sağ tarafta olduğu tespit edildi. Daha sonra bebeğin, röntgen ve tomografisi çekildiğinde, sadece kalbinin değil iç organlarının tamamının ters yerde olduğu saptandı.

Bununla birlikte zatürre teşhisi konulan minik bebek, hastanenin yeni doğan yoğun bakımında gözlem altına alındı.

‘20 BİNDE BİR GÖRÜLECEK OLASILIK’

Bebeğin sağlık durumundan herhangi bir sorun olmadığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yasemin Eroğlu, tedaviye ilişkin bilgi verdi.

Eroğlu, organlarının ters olmasının bebeğin, çocukluk, gençlik ve yetişkinlik yaşamında olumsuz bir etkisinin bulunmayacağını anlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Kalbin sağda olması ara ara gördüğümüz ve yaşadığımız normal olasılıklardan. Fakat tüm organların tam ters yerde olması 20 binde bir görülebilecek olasılık. Bebeğin karaciğeri ve safra kesesi sağda olması gerekirken solda, mide ve kalın bağırsak sol tarafta olması gerekirken sağda oluşmuş. Sağ alt köşede bulunan apandist ise sol köşede. Yani bebeğimizde tüm organlar ‘ayna’ diye tabir edilen düzende, her biri tam ters yerlerde. Aileye ilk bilgiyi verdiğimizde oldukça tedirgin oldular. Fakat bebeğin yaşamını olumsuz etkileyecek bir durum olmadığını anlattığımızda rahatladılar. Bebek şu an yeni doğan yoğun bakımda müşahede altında. Birkaç gün içinde taburcu edip, anne ve babasına kavuşturacağız. Fakat bebeklik ve çocukluk yaşlarında ailenin dikkat etmesi gereken unsurları da kendilerine anlattık. Allah korusun bebeğin başına bir kaza veya başka bir şey gelirse, doktoruna mutlaka iç organlarının ters olduğunu söylemeleri konusunda kendilerini uyardık ki teşhis hızlı konulabilsin.’

‘ÇOK KORKTUM’

Muammer Fatih Arslan bebeğin üçüncü çocukları olduğunu söyleyen Gülay Arslan, ‘İlk duyduğumda inanamadım. Çok korktum. Ama doktorumuz sağlığını etkileyecek bir şey olmadığını, sadece birkaç konuda dikkatli olmamız gerektiğini bize anlatınca rahatladım. Bebeğimin organları ters olduğu için olabilecek bir hastalık veya doktor müdahalesi gerekirse organlarının ters olduğunu söylememizi istediler. Bebeğimin durumuna göre yaşam şartlarımız olacak’ dedi.

Minik Muammer’in babası Sadık Süleyman Arslan ise doktorların sözlerinin içine soğuk su serptiğini söyledi. Kontrollerinin yapılmasından sonra bebeğin organlarının ters olduğunu öğrendiklerinde şok olduklarını belirten Arslan, ‘Doktorumuz müşahede altına aldı ve kontrolleri yapıldı. İlk haber aldığımızda hüzün oldu. Ama doktorumuz hayati bir tehlikesi olmadığını söyleyince rahatladık. Şimdi taburcu olacağı günü bekliyorum. Bebeğimi cam kuvözün arkasında uzaktan gördüm’ diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER Bebekli, Hamile ve Hasta Yolcuların Uçuş Önceliği Olacak

Bebekli, Hamile ve Hasta Yolcuların Uçuş Önceliği Olacak

Düşük D Vitamini Bebeklerde Obeziteye Neden Olabilir

Düşük D Vitamini Bebeklerde Obeziteye Neden Olabilir

Bebeklikte Antibiyotik Kullanımı Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

Bebeklikte Antibiyotik Kullanımı Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

Kalp Hastası Suriyeli Bebekler İstanbul'a Tedavi İçin Getirildi

Kalp Hastası Suriyeli Bebekler İstanbul’a Tedavi İçin Getirildi

İLİşKİLİ GALERİLER Farah Zeynep Abdullah Bebeklik Fotoğrafını Paylaştı

Farah Zeynep Abdullah Bebeklik Fotoğrafını Paylaştı

Soner Sarıkabadayı ve Camelo Lopez’in Bebekleri Dünyaya Geldi

Soner Sarıkabadayı ve Camelo Lopez’in Bebekleri Dünyaya Geldi

Ayşecan Tatari ile Edip Tepeli Çiftin Bebekleri Dünyaya Geldi

Ayşecan Tatari ile Edip Tepeli Çiftin Bebekleri Dünyaya Geldi

Berfu Yenenler Doğacak Bebeklerinin İsmini Sosyal Medya Hesabından Açıkladı

Berfu Yenenler Doğacak Bebeklerinin İsmini Sosyal Medya Hesabından Açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir