Aşırı Adet Kanamasına Doğal Çözümler

tarafından
41
Aşırı Adet Kanamasına Doğal Çözümler

Normal koşullarda 1-10 gün arasında olması gereken kanama günleri, bunun üzerinde olduğunda aşırı adet kanamasından söz edilebilir. Aşırı adet kanaması,(menroraji menstrual), adet kanamalarının hem çok ağrılı hem de çok fazla görüldüğü bir durumdur. Bu durum kişilerin günlük hayatını olumsuz etkileyen bir problem haline dönüşebilir. Kadınlarda görülen normal bir döngü olan adet kanamaları, bu şekilde aşırı ve ağrılı olduğunda kansızlık, nefes darlığı, halsizlik sorunlarına sebep olabilir. Dolayısıyla bu sorunları yaşamadan hekime başvurarak durumu kontrol altına almak gereklidir.

Hormonal sebepler veya rahim iç duvarının kalınlaşması, rahim kistleri, gibi problemler aşırı adet kanaması nedenleri olarak sayılabilir. Bu gibi nedenlerden hangisinin aşırı kanama sebep olduğunu bilmiyorsanız hekime başvurmalı ve gerekli önlemleri almalısınız. Bunun dışında evde doğal yöntemlerle kanamayı azaltmak da mümkün. Ancak bu yöntemler sorunun kaynağını ortadan kaldırmaz bunu bilmelisiniz. Bu doğal yöntemler, kanamayı azaltarak gündelik yaşamı kolaylaştıracak çözümlerdir.

Soğuk Kompres Uygulaması

Bir bez veya havlu içerisine buz koyarak 10-15 dakika aralıklarla karnınızın altında tutabilirsiniz. Bu yöntem kan damarlarını büzeceği için aşırı kanamanın önüne geçecektir. Gerek duyulduğunda bu kompres 4 saat arayla gün içerisinde tekrarlanabilir.

Çobançantası

Kan akışını kısıtlama özelliği olan bir diğer bitki de çobançantasıdır. Aşırı adet kanamasının durdurulmasına yardımcı olması açısından bu bitki çay halinde günde iki bardak tüketilebilir.

Aslan Pençesi Çayı

Aşırı adet kanaması nedenleri arasında yer alan rahimle ilgili sorunlarda aslanpençesi çayı kullanılabilir. Yaprakları ilaç yapımında kullanılan aslanpençesi otu, kan pıhtılaştırma etkisi olan bir bitkidir. Aşırı adet kanamalarını normal seviyeye getirmede yardımcı ola aslanpençesi çayı günde üç kez tüketilebilir. 30 gram kadar aslanpençesi, ½ litre kaynayan suya atılarak demlenir ve süzülerek tüketilir.

Hayıt Bitkisi

Progesteron üretimi yapma özelliği olan hayıt, hormon dengeleme ve aşırı adet kanamasını durdurma amacıyla kullanılan bir bitkidir. Kullanıldığında hormon döngüsünü dengeler, hormonları olması gereken seviyeye getirir. Bu özelliği ile hayıt kullanımı, aşırı adet kanamalarını azaltır. Hayıtı ekstrak olarak kullanmak faydalı olacaktır.