Çikolata Tüketiminin Sağlıkla İlişkisi

tarafından
93
Çikolata Tüketiminin Sağlıkla İlişkisi

Çikolata, sadece ülkemizde değil dünya genelinde en çok sevilen yiyecekler arasında en başta geliyor. Onun bu denli sevilmesi, çeşitleri tadı ve tüketildiğinde mutluluk hissi vermesinden kaynaklanıyor. Bu özelliği ile dizilere filmlere konu olmuş çikolata, genç yaşlı demeden çok sayıda kişinin en sevdiği yiyecekler arasında yer alıyor. Sütlüsü, bitteri, fıstıklısı, fındıklısı ile çikolatalar, sevenlerinin aklını alacak kadar fazla çeşidiyle marketlerde, dükkânlarda bizlere göz kırpıyor.

Çikolata bu kadar sevilirken bazı yanlış inanışlar, çikolatanın itibarını zedeliyor. Bunlar arasında en yaygın olanı çikolatanın sağlığa zararlı olduğu görüşü ile ilgilidir. Bunca yıldır bilinenin aksine çikolata sağlığa zararlı değil faydalıdır. Öyle ki uzmanlar bu konuda çeşitli araştırma sonuçlarına dayanarak çikolatanın faydalarını kanıtlamış durumdalar. Kaliteli içerikle, usulüne uygun olarak üretilmiş çikolatalar, zengin mineral içeriği ile sağlığa olumlu katkılarda bulunuyor.

Çikolatanın bilinen faydaları arasında;

  • Kan pıhtılaşmasını önlemesi

  • Serotonin seviyesini artırması

  • Kolesterolü düşürmesi

  • Enerji vermesi

  • Odaklanma kolaylığı sağlaması

  • Mutluluk ve rahatlama hissi vermesi

  • Ciltteki nem düzeyini koruması

  • Kan dolaşımını artırması

  • Tansiyonu dengelemesi, sayılabilir.

Küçük porsiyonlarla düzenli tüketilen çikolata tüm bu faydaları gösteriyor. Ancak sınırsız bir şekilde kontrolsüz çikolata tüketmek, fazla kalori ve yağ alımı sebebiyle başta sivilceler olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabilir. Günde ne kadar çikolata tüketmeliyiz, doğru olan tüketim şekli nasıldır gibi soruların yanıtlarını çikolata blog sitesinde bulabilir, burada yer alan pek çok faydalı yazı sayesinde tutkunu olduğunuz çikolatalar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çikolata Bozulur mu?

Çikolata, büyükten küçüğe çok sevilerek tüketilen harika bir yiyecek. Sütlü, yemişli, meyveli çeşitleriyle yemeye doyamadığımız damak şenlendiren bu yiyecek aslında evlerimize aldığımızda çok uzun süre paketli kalmayan bir yiyecek. Hızlı tüketildiği için çikolatanın bozulabileceği ihtimali çok fazla aklımıza gelmiyor. Peki, çikolata neden bozulur? Her yiyecek gibi çikolata da belirli koşullarda saklanması gereken bir besin türüdür. Yeterli ortam şartları sağlanmadığında ve tüketim süresine uyulmadığında çikolata da tüm yiyecekler gibi bozulur. Çikolatanın bozulma süresi nedir, saklama koşulları nasıl olmalıdır gibi soruların yanıtlarını çikolata blog sitesinde bulabilirsiniz.