Çocukluk obezitesinin birçok zararı var

Paylaş

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki çocuklarda da obezite arttı. Obezite aşırı kilolu olma hastalığına deniyor ve birçok farklı sebebi olabiliyor. İHA’ya konuşan Dr. Gülsüm Gönülalan, “Genetik, hormonal, çevresel pek çok sebebi olabilir. Bunun için obezite olan çocuklarımızı mutlaka incelemek gerekir. Ama en büyük sebep maalesef beslenme alışkanlıklarımızın kötülüğü, çocuklarımızın daha çok ekran başında vakit geçirerek hareketsiz kalması, yüksek enerjili ama hiçbir faydası olmayan besinleri tüketmesinden kaynaklanıyor” dedi.

Paylaş

Çocuklarda görülen obezite oldukça önemli bir rahatsızlık ve mutlaka müdahale edilmesi gerekiyor. Gönülalan, çocuklardaki obezite probleminin gelecekte getireceği sorunları şöyle sıralıyor:

İlerleyen dönemde kalp hastası, tansiyon hastası, yağlanmış karaciğer rahatsızlığı görülebiliyor.Kız çocukları çok erken ergenliğe girebiliyor. Kronik hastalıklar ömürleri boyunca yakasını bırakmıyor. Çocukluk yaşında obez olan kişiler gençliklerinde ya da ileri çağlarda yine obeziteye yatkın oluyorlar.

Paylaş

 Dr. Gülsüm Gönülalan, “Şişmanlayan çocuklarımızı, obezitesi çığ gibi büyüyen ülkemizdeki bu durumu mutlaka durdurmak, önlemimizi almak zorundayız” diyor.

İlgili Haber
Dünyada her 59 çocuktan biri otizm hastası
Dünyada her 59 çocuktan biri otizm hastası

çocukluk obezitesi şişman çocuk obez çocuk obezitenin zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir