Gül Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gül Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gül güzellik amaçlı olarak ilk antik yunan ve romada banyolarda parfüm amaçlı olarak gül kullanılmıştır. Güle oldukça önem vermiş ve ziyafet yapılacak yerleri göl yaprakları ile süslemişlerdir. Damıtma tekniği ile de yüzyıllar boyunca kozmetik ürünlerine ve de antivirüs özelliğine sahiptir. Gül esans yağı ise anti bakteriyel, mantar önleyici ve anti virüs gibi çeşitli özellikler içermektedir. Ayrıca boğazda yanma, ateş ve öksürük gibi problemlerin iyileştirilmesi konusunda da kullanılır.

Ayrıca gül suyu da aknelerin tedavisinde kullanılabilir ya da boğaz ağrısı gibi konularda içmiş olduğunuz çaya ilave edebilirsiniz.

Birçok güzellik ürünü gülü de kozmetik ürünlerine hammadde olarak eklemektedir. Bu oldukça güzel kokan çiçek, tazeliği koruma ve cildi yaşlılıktan uzaklaştırmaya oldukça faydalı olur.

Gülün Faydaları Nelerdir?

Doğal bir antibakteriyel olduğundan dolayı akne veya akne çıkmaya eğilimli olan ciltlere uygulanıp tedavisinde uygulanabilir. Arındırıcı bir özellikten dolayı da yüzü temizleme ve yıkamada ideal özelliktedir.

Gül yağı, ciltte oluşan kızarık veya şişlikleri azaltma konusunda yardımcı olmaktadır. Sakinleştirici ve egzama gibi problemlerin dindirilmesinde faydalıdır. Ayrıca gül yapraklarından rahatlama amaçlı bir yüz maskesi bile uygulayabilirsiniz. Bunu ise basit bir işlem ile sekiz adet gül yaprağını yaklaşık olarak iki ila üç saat arasında dört yemek kaşığı suda ıslatın. Ardından yaprakları suyun içinde ezerek üç kaşık bal ilave edin. İyice karışmasının ardından yüzünüzün tüm bölgesine uygulayın. yaklaşık on beş dakika beklettikten sonra çıkararak soğuk su ile yüzünüzü durulayabilirsiniz.

Gülün içinde bulunmuş olan doğal yağlar sayesinde, nemin cildinizin içine girmesine yardımcı olarak pürüzsüz bir hale sokar. Gül yapraklarının içindeki şekerin yatışrıcı bir his yaratmasından dolayı da cildi hassas olanlar için oldukça yararlıdır.

Birçok kozmetik ürünü de güzel kokusu sebebi ile gülü yapay kokularının içine katmayı tercih etmektedirler.

Doğal bir sıkıştırıcı da olan gül, gözenekleri sıkılaştırıp yüze bir esneklik sağlar. Böylece alkol bazlı renklendiriciler yerine cildi kurutmaz ve pürüzsüz yapar. Sizde gülü bir cilt bakımı ürünü olarak kullanabilir veya deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir