Gül Otu Ne İşe Yarar? Gül Otunun Faydaları Nelerdir?

Gül Otu Ne İşe Yarar?

Gülgiller familyasının nadide ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkan gül bitkisi aslında pek çok fayda sağlaması amacı ile de alternatif tıp tekniklerinin uygulanması noktasında önemli bir konuma da sahiptir. Nitekim sadece bir süs bitkisi olmasından ziyade genel olarak özel günlerde kadınlara alınan çiçeklerin de genel olarak gül bitkisi olduğu hepimizin bildiği bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak gül bitkisinin kokusu, hediye araçlarından biri olması ve insanlara hoş görüntü sağlaması dışında faydaları olduğunu söylemek de bu noktada gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. Zira bu bitkinin otu olarak gördüğümüz şifalı bitkiler arasında yer aldığının da bu noktada vurgulanması gereken detaylardan biri olduğunu belirtmek gerekiyor. Durum böyle iken biraz daha bilinmeyenli bir denklemi içeren gül bitkisinin olumlu özelliklerinden de bahsetmenin elzem bir noktada olduğunu düşünüyoruz.

Gül Otunun Faydaları Nelerdir?

  • İshale iyi gelmesi,
  • Bademcik rahatsızlıklarını tedavi etmesi,
  • Antiseptik etkiye sahip olması,
  • Yaraların temizlenmesinde kullanılması,
  • Ciğeri kuvvetlendirmesi,
  • Kalbe ferah hava sağlaması,
  • Göz nezlelerine iyi gelmesi

Gibi pek çok farklı sağlık sorunu açısından önemli bir noktada yer alan gül bitkisi esasında bu özellikleri ile beraber de şifalı bitkiler arasında ön plana çıkmayı başarmış durumda. Tabi ki bu noktada değerlendirmemiz gereken kriterlerden bir tanesi de bu bitkinin nasıl ve ne şekilde kullanılacağı olacaktır. Çoğu insanın bildiği kullanım detaylarından farklı birkaç öneri de bu yazı içerisinde sizler ile buluşacak olan önemli faktörler arasında gösterilebilir.

Gül Otu Nasıl Tüketilmelidir?

Kurutulmuş ve saklanmış taçyapraklarından 2-3 tatlı kaşığı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir çay hazırlanır. Bu tarifi günün belirli aralıkların da hazırlamanız ve 3 kere içmeniz durumunda yukarıda saymış olduğumuz etkilerini görmeniz de mümkün bir konumda yer almaktadır. Dolayısı ile içeceğiniz bu karışım ile beraber farklı faydalarını keşfetme noktasında da bu bitki sizlere önemli kazanımları beraberinde getirecek çok sayıda özelliğe de ev sahipliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir