İstinaf Mahkemesi onayladı: Roundup toplatılacak

Bayer’in satın aldığı Monsanto tarafından üretilen ve glifosat içeren Roundup isimli tarım ilacının, kansere yol açması sebebiyle satışı hukuka aykırı bulundu. Avukat Senih Özay, ilacın yasaklanması için verdiği mücadeleyi İstinaf Mahkemesi’nde de kazandı.

İstinaf Mahkemesi onayladı: Roundup toplatılacak

Berkay SAĞOL

ABD’de bir bahçıvanın Roundup isimli tarım ilacı nedeniyle kansere yakalanması üzerine, Bayer tazminat ödemeye mahkûm edildi. Söz konusu tarım ilacının, Türkiye’de kullanımının yasaklanması önündeki yasal süreç de başlamıştı.

Glifosatın bulunduğu ilaçlar üzerine tartışmaların devam etmesi üzerine Avukat Senih Özay ve beraberindeki 5 avukat, geçtiğimiz haziran ayında Türkiye’de de kullanılan ilaç hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı’na dava açtı.

Ankara 18’inci İdare Mahkemesi’nde görülen davada, Roundup isimli tarım ilacının lenf kanserine yol açması sebebiyle ruhsatlarının ve lisanslarının iptal edilmesi, toplatılması talep edildi. Ankara 18. İdare Mahkemesi kararını açıklayarak davacı avukatlar lehine karar verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Monsanto firması, Ankara 18. İdare Mahkemesi’nin bu kararına karşı istinaf mahkemesine başvurdu. İstinaf Mahkemesi de Özay’ı haklı bularak Monsanto ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın isteğini reddetti.

İstinaf Mahkemesi’nin kararında şu ifadeler yer aldı: “18. İdare Mahkemesi’nce verilen kararın yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığından yürütmenin durdurulması isteminin reddine 11/11/2020 tarihinde kesin olarak oybirliğiyle karar verildi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir