Kalp Sağlığında Sporun Önemi

Spor Kalp Sağlığında Çok Önemlidir

Kalp insanların yaşamsal faaliyetini sağlayan en önemli organdır. Kalbin herhangi bir zarar görmesi durumunda yaşamın biteceği gibi bazen sekteye de uğrayabilir. Kalp sağlığı için küçük yaşlardan itibaren dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü kalp hastalıkları sadece yetişkinlerde görülen bir durum değildir. Küçük yaşlardaki çocuklarda ve gençlerde de görülebilen ve ani kalp krizleri sonucu gerçekleşen ölümler olabilmektedir. Kalp sağlı için yapılması gerekenler;

   • Gıdalara azami dikkat edilmesi gerekmektedir. Hayvansal gıdalar ve katı yağlar tercih edilmemelidir. Bunların yerine daha sebze ağırlıklı yiyecekler ve sıvı yağların kullanımı tercih edilmelidir.
   • Diyet çok önemli bir noktada durmaktadır. Kalp sağlığını korumak için sürekli olarak diyet yapılmalıdır. Omega 3 ve omaga 6 içeren besinler tüketilmelidir. Bu besin değerlerinin en çok olduğu gıdalar ise balıklardır. Özellikle somon balığı haftada bir kere tercih edilmelidir.
   • Egzersizler aksatılmadan yapılmalıdır. Spor kalp sağlığında çok önemlidir. Günde 2 saatlik temiz hava yürüyüşleri kalp için çok sağlıklı olacaktır.
   • Belli periyotlarda da muhakkak bir kardiyoloji uzmanına giderek belli tetkikleri yaptırmanızda fayda var.

    

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir