Menopoz Dönemini Sıkıntısız Geçirme

 

Kadınlarda ki regl dönemlerinin durmasıyla birlikte üreme özelliklerinin sona ermesi dönemine menopoz denmektedir. Genel olarak 40’ lı yaşlardan sonra kendisini göstermeye başlayan bu dönem, kadınları gerek hormonal, gerek fiziksel, gerekse ruhsal açıdan etkilemektedir. Ortalama menopoz başlangıcı yaşı 50 olarak bilinse de, daha alt rakamlarda da yaşanılabilecek bu durumlarda mümkün mertebe sistemli ve kontrollü hareket edilmelidir. Menopoz dönemini sıkıntısız geçirme için ilk olarak güvenilir bir hekimle hareket etmeniz gereklidir. Nitekim, özellikle de cinsel güdülerin tamamıyla başka bir boyuta geçiş yaptığı bu dönemde, hem fiziksel hemde psikolojik açıdan alınacak olan destek, kadınların günlük hayat akışlarını sıkıntısızca ilerletmesini sağlayacaktır.

Menopoza Giren Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Menopoz dönemini sıkıntısız geçirme adına kadınların izleyeceği birkaç yol, onların bu dönemi mümkün mertebe ılımlı sürdürmelerini sağlayacaktır. Bu yollar ise;

Uzman bir jinekolog yardımı

Düzenli kan tahlili

Smear tahlili

Kemik erimesi adına BDM filmi

Mamografi

gibi kontrol amaçlı tetktilerdir. Bu aşamalar ile birlikte menopoz dönemini daha bilinçli ve sıkntısız bir şekilde geçirebilmeniz mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir