Menopozda Ne Gibi Belirtiler Görülür

Menopoz kelime anlamıyla adet kesilmesi demektir. 40 yaşından başlayıp 55 yaşına kadar süren bu dönemde kadınların adet kanamalarında düzensizlik ve son olarak da âdetin bitmesi görülür. Menopoz evresinin 40 yaşından önce görüldüğü kişilerde olur, buna da erken menopoz denmektedir. Genellikle belirtiler ve süreçleri her kadında aynı olmaktadır. Çok nadir değişkenlik gösteren özel durumlar olabilir. Menopozda ne gibi belirtiler görülür;

  • Bütün kadınlarda ortak olarak görülen nokta kanama miktarındaki azalmadır. Buna bağlı olarak yumurta da azalacağından kadınların gebelik ihtimali tamamen ortadan kalkmaktadır.
  • Terleme, ateş basması, yüzde kızarıklık ve çarpıntı gibi durumlar görülebilir ve olağan durumlardır.
  • Menopoz döneminde psikolojik ve ruhsal sorunlar daha fazla açığa çıkmaktadır. Aşırı sinirlilik ve depresif haller fazlasıyla görülmektedir. Bu dönemlerde psikolojik yardım almak şarttır.
  • Menopoz dönemine girmiş hastalar cinsel birleşme anında vajinal bölgeden acı duyma ve kan gelmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirler.
  • Menopoz hastalığında doğru bir tedavi yöntemi uygulanmadığında ise kemik erimesi ve kalp – damar hastalıklarının oluşması görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir