OBSİDYEN TAŞI NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Obsidyen olarak isimlendirilen doğal taş minerali yer altındaki magmanın volkanizma etkisiyle yeryüzüne çıkarak burada ani bir şekilde soğuması sonucu ortaya çıkan amorf yapı olarak değerlendirilebilir. Birçoğumuzun çevresinden volkanik cam olarak duyduğu obsidyen minerali şifalı bir taş çeşitidir. Maddi ve bilinen sağlık etkileri ile değerli bir taş çeşididir. Birçok sağlık sektöründe çeşitli amaçlar için kullanılan obsidyen taşı rezervi konusunda ülkemiz şanslı sayılabilecek ülkeler arasındadır. Tatvan, Ağrı, Kars Rize gibi ülkemizin daha pek çok bölgesinde bulunmaktadır. Yapısının yüzde 70 in oluşturan silis mineralleri nedeniyle amorf özelliğe bürünmüş bu da ona camsı bir dış görünüş kazandırmıştır.

Tarih boyunca gerek sağlık, gerekse de avlanma ve güzellik için kullanılmıştır. Birkaç örnekle ifade etmek gerekirse obsidyeni toz haline gelinceye kadar öğüterek yaralara sarmak suretiyle tahriş olan bölgelerin iyleşmesi sağlanmıştır, ayrıca ayna olarak da kullanılmaktaydı.

Peki OBSİDYEN TAŞI NEDİR? FAYDALARI NELERDİR? sorusunun cevabına gelirsek;

  • Vücuttaki fazla elektriği atmak için obsidyen taşı bir süre ayak tabanına konulabilir.
  • Ağrılara iyi geldiği biline obsidyen taşı kalp seviyesinin üzerinde kullanmak zararlıdır. Ağrıların tedavisi için ağrılı bölge üzerine hafif bir şekilde ovalama ile sürülerek tedavi yapılır.

Unutulmamalıdır ki size ait obsidyen taşının başka kimse tarafından kullanılmaması gerekir. Ayrıca kullanım sonrası mutlaka temizlendikten sonra kaldırılmalıdır. Henüz yeni çıkarılan bir obsidyen taşının belli bir süre toprakta veya suda bekletilmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir