Şifalı bitkilerde bilinçli kullanım

Bitkiler gıda maddesi olarak tüketilmenin yanında birçok hastalığa da şifa kaynağı olmaktadır. Eczaneden alınan birçok ilacın ana bileşenini bitkiler oluşturmaktadır. Bitkiler ayaktan başa kadar vücudun her bölgesinde işe yarayan ve tedavi sunan ürünlerdir. Şifalı bitkilerin yararları binlerce yıl önce bilinmekteydi. ‘Tıp kanunu’ adlı kitabında İbni Sİna 800’ün üstünde şifalı bitki ve ne işe yaradıklarını sıralamıştır. Bu kitap hala Avrupa’da tıp okullarında okutulmaktadır. Fakat son dönemde moda olan şifalı bitkiler, bilinçsizce tüketilmemeli güvenilen bir uzman tarafından kullanımı gerçekleştirilmelidir.

Asla unutulmaması gereken bir nokta ise bu bitkilerin takviye amaçlı kullanılacaklarıdır. Hastalıkların tedavisinde bire bir kullanılmaları sorunlar yaratmaktadır. Şifalı bitkilerde bilinçli kullanım ise şu şekilde yapılmalıdır.

  • Meyan kökü bitkisi ülser hastalığı için çok iyi gelen bir bitkidir. Fakat aynı zamanda tansiyon çıkartanda da bir üründür. Yüksek tansiyon hastalarının bu ürünü kullanması tavsiye edilemez.
  • Çocukların, gebelerin ve yaşlıları da bitki kullanımında dikkat etmeleri gerekmektedir.
  • Kalp tansiyon ve şeker gibi hastalıkları olan da doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir