Trafikte Strese Girmenizi Engelleyecek Öneriler

tarafından
76
Trafikte Strese Girmenizi Engelleyecek Öneriler

Çağımızda herkesin araç kullandığı özellikle kalabalık şehirlerin sıkışık trafiğinde insanı çileden çıkartan olaylar Psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmekte.

Kural İhlali Yapanlar Stresin Ana Nedenleri Arasında

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz Trafikteki stresin en önemli nedenleri arasında kural ihlallerin gerçekleşmesinden kaynaklandığını belirtmektedir. Aşırı hız yapanlar, drift atanlar, aceleci davranarak şerit ihlalleri gerçekleştirenler, kurnazca davranıp sizin önünüze haksızca atlayanlar, sağdan soldan trafiğe dalarak sizleri enayi yerine koymaya çalışanlar, işe veya herhangi bir randevumuza geç kalma endişesi trafikteki stresin ana nedenler arasında gösterilmektedir.

Kontrolsüzce sollamalar, zen on far kullanımı ile ışığı gözünüzün içine sokmaları, arkadan yakın takip korna ve selektörle taciz, Siz kendi yolunuzda seyrederken kural tanımayan bir sürücünün emniyet şeridinden basıp gitmesi, yolun orta yerinde trafikteki sıkışıklığı umursamadan yolcu indirip bindiren minibüs ve otobüsler gibi daha sayamadığımız birçok neden bizleri trafikte ilerlerken strese sokmakta.

Yayaların Trafikteki Stres Üzerindeki Etkisi

Bu durumu tek taraflı ele almak doğru değil. Gerek yayalar, gerekse trafikte ilerleyen sürücüler birbirlerinin kural ihlallerinden dolayı stres durumu yaşamaktalar. Geçiş üstünlüğüne sahip yayalara araçların yol vermemesi, yayaların ise kullanmaları gereken yaya geçidi ve üst geçitleri kullanmamaları, ışıklı yaya geçidinde ışık kuralına uymamaları sürücülerin trafikte oluşan streslerini daha fazla artırmakta. Youtube’de popüler olmak için yaya geçitlerinde dans edenler, şoförleri tahrik eden yayalar, yol hakkı benim diyerek bilerek kaplumbağa gibi karşıdan karşıya geçenler.

Özel nedenlerin Trafikteki Stres üzerindeki Etkisi

İş hayatımızda veya evimizde yaşadığımız bazı problemler yukarıda saydığımız nedenler ile birleşince trafikteki stres içinden çıkılamaz bir hal almaya başlıyor. Yoğun geçen iş temposunun ardından Trafiğe çıkan bir birey en ufak bir olaya dahi çok büyük tepkiler verebiliyor. Bu durum bireyim hem kendisi hem de karşı taraf üzerinden ağır bir gerilim oluşmasına, tartışmaya, kavgaya dönüşebiliyor ve maalesef ölümlü ve yaralanmaları olaylara neden olabiliyor.

Trafikte Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Neler

Öncelikle sabırlı olmayı öğrenmemiz gerek. Yaşadığımız olaylar ve kural ihlalleri karşısında sakin ve soğukkanlı olaylara yaklaşmamız gerek. Trafikte sakin ve soğukkanlı olursanız daha az gerildiğinizi fark edeceksiniz.

Trafik Stres özellikle işe veya herhangi bir randevunuza geç kalma endişesi ile aceleci davranmaktan kaynaklanabilir. Öncelikle bu tür planlarınızı önceden yapıp trafiğin en rahat oldu anlarda yola çıkmanız yaşadığınız stresi azaltacaktır.

Trafikte kural ihlali yapan, sizleri arkadan gelerek sıkıştıran veya hata sollama ile aracını üzerinize süren kişiler ile tartışmaya girmeyin. Yapacağınız şey aracınızı en müsait yere park edip 155 Polis ihbar hattını arayıp şikâyetçi olmaktadır. Bu tip insanlar ile tartışmak veya onlara ceza vermeye kakışmak bizlerin değil devletimizin işidir.

Trafiğin en rahat olduğu zamanlarda seyahat etmeye çalışın. Trafikte sizlerde kurallara uyun. Sislerinde yapacağı kural ihlallerinin bir başkasını strese sokacağını unutmayın.

Hepimizin trafikte ufak tefek hataları oluyor. Hoşgörülü olun. Hayatımıza kastetmeyen ufak hatalarda hemen sinirlenmeyin.

Gidiş geliş yönlerinizi trafiğin en rahat olduğu anlara ayarlamanız ve güzergâhtaki trafik durumu bilmeniz sizi daha da rahatlatabilir. İnternet üzerinden trafik durumunu gösteren yoğunluk haritalarına veya canlı mobese kameraları ile (Canlimobese.com) trafik akışınızı öğrenmeye çalışın. Trafikte birbirimize saygılı davranmak durumundayız. Bu toplumdaki bireyler olarak bizlerin İnsani ve Ahlaki görevidir.