Uyuz Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Son günlerde ülkemizde uyuz hastalığı vakalarının arttığı görülüyor. Yapılan açıklamalara göre uyuz hastalığının oldukça dirençli bir salgın şeklinde görüldüğü belirtilerek uyuz belirtileri gören kişilerin mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğinden bahsediliyor. Peki, uyuz hastalığı nedir? Uyuz hastalığı nasıl bulaşır ve nasıl tedavi edilir?

Uyuz Hastalığı Nedir?

Uyuz hastalığı, böcek şeklinde bir akarın deri altında yerleşerek sebebiyet verdiği kaşıntılı ve döküntülü oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Deri hastalığı olarak bilinen uyuz, oldukça bulaşıcı, önlem alınmadığı takdirde çok uzun sürebilen, tedavisi çok titizlik isteyen bir hastalıktır. Uyuza sebep olan akar, insan derisi altında yerleşerek kaşıntılara ve döküntülere neden olur. Deri üzerine çıktığında ise yataklara, koltuklara, kıyafetlere bulaşması çok kolaydır. Vücut dışındaki ortamlarda bile 3 gün yaşayabilen bu akar, hastalığı çok hızlı bulaştırabilir.

Uyuz Hastalığı tedavi

Uyuz hastalığı görülen kişilerin, böceğin dışarda yaşam süresinin uzunluğunu göz önüne alarak ortamlarını sık havalandırmaları, yatak, yorgan, kıyafet, halı ve kilimlerde detaylı bir temizlik yapmaları gereklidir. Yıkama imkânı olmayan ürünleri ise bir poşete koyup sıkıca kapatarak en az 4 gün bu şekilde bekletmeleri gereklidir.

Uyuz hastalığı, sanıldığının aksine kedi köpek gibi hayvanlardan insanlara bulaşmaz. İnsanlarda görülen uyuz vakası, insanlardan bulaşır. Uyuz hastalığı olan bir kişinin ten tene teması, aynı kıyafetleri kullanmak, aynı yatağı paylaşmak gibi durumlarda uyuz hastalığı diğer kişilere de hızlıca bulaşır.

Uyuz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz hastalığı, kaşıntı, eller, parmaklar ve ciltte döküntüler şeklinde belirtiler gösterir. Kaşıntı ilk evrede normal düzeyde iken giderek artar ve son derece şiddetli bir hal alır. Kaşıntı gibi belirtiler görüldüğünde hemen hekime başvurmalıdır. Doktorun verdiği ilaç, losyon ve kremler düzenli kullanılmalı ve doktorun diğer tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır.

Uyuz hastalığı bulaşıcı olduğu için bir kişide görüldüğünde tüm aile fertleri için tedavi aynı şekilde uygulanarak diğer fertlere bulaşmasının önüne geçilmeye çalışır.

Uyuz hastalığı tedavisi yapılırken, verilen ilaç ve kremlerin kullanılmasının yanı sıra, ev, ofis gibi ortamların sık havalandırılması ve detaylı bir şekilde temizlenmesi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir