Yapay Zeka İle Telefonlar Daha Mı Akıllı Olacak?

tarafından
131
Yapay Zeka İle Telefonlar Daha Mı Akıllı Olacak?

Yapay zeka kavramı, fantastik ve fantastik senaryoların ana unsurlarından biri haline geldi. Huawei, Kirin 970, dünyada ilk kez yapay zeka işlemcili bir işlemci piyasaya sürdü. Yapay zeka işlemeli bu mobil işlemci, NPU (sinir ağı işleme işlemcisi), çok daha hızlı ve enerji verimli olacaktır.

NPU Nedir?

NPU, daha önce kullanılan mobil işlemcilerden 25 kat daha fazla işlem gücü sağlayan bir teknolojidir ve aynı zamanda bu avantaja rağmen 50 kat daha fazla enerji tasarrufu sağlar.

NPU’nun telefonla yapacağını düşünenler için, günlük olarak ne yaptığınızı izleyen ve öğrenen bir telefon örneği verebiliriz. Uyku saatlerinizi, saatlerinizi, ofisinizin veya evinizin saatlerini uyandırıp uygun şekilde programlayabilen bir zekadır.

Geleneksel işlemciler tanımın süreci tetiklemesini bekler, ancak NPU’lar yapay zeka desteği ile tıpkı insan beyni gibi çalışır. Ayrıca gerçekleştirilmeden önce başka bir işlem yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Yapay Zekalı Akıllı Telefonlar

Apple, Qualcomm ve Huawei gibi devasa markalar, farklı yaklaşımlarla da olsa, makine öğrenme sorunlarını daha verimli bir şekilde çözmek için tasarlanmış yeni mobil yonga setleri yayınladı.

Huawei ilk önce Kirin 970 yonga setini IFA 2017 etkinliklerinde tanıttı. Şirket, bunun bir sinir işlemcisinde (NPU) bulunan ilk yonga seti olduğunu açıkladı.

Daha sonra Apple, iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X’i destekleyen A11 Bionic yongasını piyasaya sürdü. A11 Bionic yongası, şirketin makine dostu olduğunu iddia eden bir sinir motoruna sahipti.

Son olarak, ünlü yonga seti şirketi olan Qualcomm, AI görevlerini en uygun çekirdeğe gönderen Snapdragon 845 yonga setini açıkladı. Üç şirketin yaklaşımları arasında fazla bir fark yoktur. Bu küçük farklılıklar, yalnızca her şirketin geliştiricilere sağladığı erişim düzeyine ve her kuruluşun ne kadar enerji tükettiğine bağlıdır. Bu özelliklerin bir kısmı yeni Playstation 5 modelinde de görülebilir.

Akıllı Telefonlarda Yapay Zeka (AI) Farklılıkları Nelerdir?

Son zamanlarda yapay zeka hakkında sektörde çok şey duyuluyor. Bu terim aslında bir tür “heterojen hesaplama” olarak kabul edilebilir. Bu, performansı iyileştirmek veya enerji tasarrufu sağlamak için her biri belirli işlevlere sahip çeşitli işlemciler kullanan sistemler için geçerlidir. Bu fikir gerçekten yeni değil.

Son üç yılda tanıtılan akıllı telefon işlemcileri, daha hızlı ve daha enerji verimli ARM çekirdeklerini daha yavaş, enerji verimli çekirdeklerle birleştiren büyük LITTLE mimarisini kullanıyor. Temel hedefleri daha iyi pil ömrü elde ederken mümkün olduğu kadar az enerji kullanmaktı. Bu mimariyi kullanan ilk telefonlardan biri, kendi Exynos 5 yongası ve Huawei’nin Mate 8’i olan Samsung Galaxy S4 idi. Bu akıllı telefonlar sektörde başı çekiyor denebilir.

Öte yandan, Apple, A11 Biyonik Yüz Kimliği yongası, Animogy ve bazı üçüncü taraf uygulamalarını hızlandırmak için GPU’sunda bir sinir motoru kullanıyor. Bunu iPhone X’inizde yaptığınızda, bu teknoloji kim olduğunuzu kontrol etmek veya yüz ifadenizle eşleşmesi için gerekli hesaplamaları yapmak için bir sinir motorunu başlatır. Sadece telefon üzerinde değil, aynı zamanda Ps5 çıkış tarihi ile oyunlarda da bu etkileri görebilirsiniz.