0

Yerli Aşının 2’inci Dozu Uygulandı

Erciyes Üniversitesi ERAGEM’de koronavirüse karşı geliştirilen, Koçak Farma’da GMP şartlarında üretilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen inaktif aşı adayının 2’inci dozu ERÜ İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İKUM) uygulandı. İlk dozu 5 Kasım 2020’de gönüllü olan Nazif Durna’ya uygulanan aşı adayının 2’inci dozu ise 21 günün ardından yine gönüllü Nazif Durna’ya uygulandı. Aday aşının 2’inci doz uygulaması yapılan Durna, konuşmasında ilk doz uygulamasından sonra herhangi bir yan etki görülmediğini ifade ederek, aşı adayı için gönüllülere seslendi ve herkesi aşı gönüllüsü olmaya davet etti.

Durna, ‘İlk doz aşıdan sonra bugün ikinci doz uygulandı. İlk dozda hiçbir yan etki görülmedi. Normal hayatıma bu süreçte devam ettim. Aralık ayında gerekli sonuçların alınacağına inanıyorum. Yerli ve milli aşımızda emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Vatanımıza ve milletimize inşallah hayırlı olur’ dedi.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ise konu ile ilgili açıklama yaparak ilk dozu uygulanan aday aşının gönüllüler üzerinde hiçbir yan etki oluşturmadığını söyledi. Rektör Çalış, şöyle konuştu:

‘Üniversitemizde koronavirüse karşı geliştirdiğimiz aday aşımızın Faz 1 çalışması devam etmekteydi. İlk doz uygulamamız yapılmıştı. Bugün ise ilk dozu uyguladığımız gönüllümüze, ikinci dozu uygulamış bulunmaktayız. İlk doz uygulamamız çok iyi sonuçlar verdi. Gönüllümüzde hiçbir yan etki görülmedi. Bu başarıyı ikinci doz uygulamasından sonrada bekliyoruz. İkinci doz uygulamasından sonrada bu başarımızı elde edersek, Aralık ayı ortasında Faz 2 çalışmasına hızlı bir şekilde geçeriz ve daha sonra da Faz 3 çalışmalarına başlar, vatandaşlarımız ile yerli ve milli aşımızı buluşturmuş oluruz diye ümit etmekteyiz. Gönüllü olmak için birçok vatandaşımız başvuru adreslerini bizlere sormakta. Bu kapsamda aday aşımızın gönüllü başvuruları İKUM’da devam etmektedir.’

Erciyes Üniversitesi tarafından koronavirüse karşı geliştirilen inaktif aday aşısının 1’inci dozu 18-55 yaş arasında sağlıklı ve daha önce Kovid-19’a yakalanmış toplam 44 gönüllüye uygulandı. 21’inci günü dolduran gönüllülere 2’inci doz ise belirli aralıklarla uygulanmaya devam edilecek.

Aday aşının Faz 1 çalışmasının 14 Aralık 2020 tarihinde bitirilmesi, Aralık ayının 2’inci haftası gibi de Faz 2 çalışmalarına geçilmesi planlanmakta.

İLİşKİLİ HABERLER Yurt Genelinde 4 Gün Sürecek Koronavirüs Denetimleri Başladı!

Yurt Genelinde 4 Gün Sürecek Koronavirüs Denetimleri Başladı!

Ağız Gargarasının Koronavirüs Üzerindeki Etkisi

Ağız Gargarasının Koronavirüs Üzerindeki Etkisi

Kadir Topbaş'ın Koronavirüs Testi Pozitif Çıktı

Kadir Topbaş’ın Koronavirüs Testi Pozitif Çıktı

Türkiye Koronavirüs Sıralamasında Dünya Genelinde Üçüncü Sırada Yer Aldı

Türkiye Koronavirüs Sıralamasında Dünya Genelinde Üçüncü Sırada Yer Aldı

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Hadise Koronavirüse mi Yakalandı?

Hadise Koronavirüse mi Yakalandı?

Koronavirüs Aşısı Olan Sağlık Çalışanı, Aşının Tüm Etkilerini Anlattı!

Koronavirüs Aşısı Olan Sağlık Çalışanı, Aşının Tüm Etkilerini Anlattı!

Koronavirüse Yakalandı! Fulya Öztürk Hastanede Yaşadıklarını Anlattı!

Koronavirüse Yakalandı! Fulya Öztürk Hastanede Yaşadıklarını Anlattı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir